Avery Ultragrip Laser Label 99.1x38.1mm White (Pack of 3500) L7163-250
Product Code:
AVL7163E
Pack Of
1
With these easy to use Ultragrip labels, you can address envelopes in no time at all. Avery's patented, QuickPEEL system, simply divides the labels along the perforation lines to expose the edges, peel and stick to your envelope. Perfect for envelopes, they are fully compatible with your laser printer and guarantee a jam free print for instant, professional labelling. These eco-friendly labels can be fully recycled and are made using environmentally sound materials. This pack contains 250 sheets with 14 labels per sheet (3500 labels in total).
- General
- With these easy to use Ultragrip labels, you can address envelopes in no time at all. Avery's patented, QuickPEEL system, simply divides the labels along the perforation lines to expose the edges, peel and stick to your envelope. Perfect for envelopes, they are fully compatible with your laser printer and guarantee a jam free print for instant, professional labelling. These eco-friendly labels can be fully recycled and are made using environmentally sound materials. This pack contains 250 sheets with 14 labels per sheet (3500 labels in total).
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 2.38kg |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 14 per Sheet |
| Label Size | 99.1x38.1mm |
| Dimensions | 220x42x310mm |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 323 |
| Height (mm) | 310 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7163-250 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 220 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 99.1 x 38.1 |
| Labels per Pack | 3500 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 14 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Labels Per Sheet/Roll | 14 Per Sheet |
| JamFREE™ printing for smooth, trouble-free performance |
| Perfect for DL envelopes and compatible with most laser printers |
| Save time and personalise with FREE Avery Software & Templates at www.avery.co.uk/print |
| UltraGrip™ technology ensures precise print alignment every time |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.